U KUĆI

Upotreba u kući

U svim bolje snabdevenim prodavnicama zdrave hrane i apotekama:

• ČIŠĆENJE PLEHOVA I ŠERPI – soda bikarbona kao delikatno abrazivno sredstvo pomaže ukljanjanju masnih i zagorelih ostataka na šerpama. Zavisno od potrebe, može se napraviti blago abrazivna pasta od sode bikarbone mešanjem sa malom količinom vode i sredstva za pranje suđa. Drugi način je potapanje suda u rastvor sode bikarbone.
• KUHINJSKE POVRŠINE – soda bikarbona je veoma efikasno sredstvo za čišćenje kuhinjske radne ploče, sudopere, šporeta ili rerne od ostataka hrane i drugih nečistoća. Soda bikarbona deluje kao fungistatik – zaustavlja rast gljivica uklanjajući kisele ostatke sa kuhinjskih površina. Sodu bikarbonu možete posuti po kuhinjskoj površini i ostaviti da deluje, a zatim je ukloniti vlažnom krpom. Za uklanjanje nečistoća sa izuzetno prljavih kuhinjskih površina, napravite blago abrazivnu pastu za ribanje (četvrtina vode i tri četvrtine sode bikarbone) kojom ćete oribati radnu ploču. Važno je napomenuti da iako ne uklonite temeljno sve ostatke ove paste, oni nisu štetni po zdravlje. Pored toga što ovakav način pranja radne površine ukljanja gljivice, takođe eliminiše neprijatne mirise, a sama soda ne može kontaminirati namirnice sa kojima dođe u kontakt.
• DASKA ZA SEČENJE NAMIRNICA – čišćenje daske za sečenje sodom bikarbonom je veoma praktično i efikasno jer uklanja intenzivne i neprijane mirise i nije hemijski invanzivna, tako da ne postoji opasnost zbog eventualnog nedovoljnog ispiranja. Površinu nakvasiti i posuti sodom bikarbonom i ostaviti da deluje, a zatim isprati.
• DRVENE POSUDE ZA HRANU – najbolje je prati sodom bikarbonom jer je neoštećuje površinu, efikasno uklanja nečistoću i jake mirise, a ne postoji opasnost zbog eventualnog nedovoljnog ispiranja.
• VARJAČE I ŠPATULE – kako bi efikasno uklinili mirise hrane sa drvenih varjača, naneti sodu bikarbonu na vlažnu varjaču, ostaviti da deluje, a zatim isprati.
• PLASTIČNE POSUDE ZA HRANU I LED – kako bi prevenirali neprijatne mirise plastičnih kuhinjskih posuda, na vlažne posude posuti sodom bikarbonom i ostaviti da deluje, zatim isprati.
• PASTA ZA RIBANJE – 1 deo sode bikarbone, 3 dela vode.
• PRANJE SUDOVA – Dodavanjem sode bikarbone prilikom pranja sudova, povećava se efikasnost pranja i eliminišu se neprijatni mirisi ostataka hrane. Preporučuje se za elimisinje neprijatnih mirisa plastičnih i drvenih posuda. Obzirom na prirodno poreklo sode bikarbone, eventualni ostaci nedovoljnog ispiranja ne mogu imati negativne efekte po zdravlje.
• RERNA I MIKROTALASNA – za neutralizaciju mirisa pripremanja hrane iz rerne i mikrotalasne rerne, posudu sa sodom bikarbonom staviti u rernu kada nije u upotrebi. Za bolji efekat i veću absorbcionu moć, sodu bikarbonu sipati u tankom sloju u sud velike površine. Takođe, rastvorom vode i sode bikarbona ili pastom od sode za masnije mrlje, efikasno se čisti unutrašnjost rerne.
• FRIŽIDER I ZAMRZIVAČ – za pranje frižidera i zamrzivača pripremiti mešavinu 2 kašike sode bikarbone i litra vode i tim rastvorom oprati unutrašnjost frižidera, zamrzivača. Izuzetno zaprljane površine očistiti pastom od sode (1 deo sode bikarbone i 3 dela vode). Takođe, radi apsorbcije neprijatnih mirisa iz frižidera, ostaviti plastičnu kutijicu sa sodom bikarbonom u frižider
• SUDO MAŠINA – za uklanjanje neprijatnih mirisa u mašini za sudove, posuti prljave sudove sa 2 kašike sode bikarbone. Pored navedene funkcije, soda bikarbona povećava efikasnost sredstva za pranje suđa i smekšava vodu, čime utiče na pojačan sjaj posuđa.
• KORPA ZA OTPATKE – za sprečavanje neprijatnih mirisa, u kesu za smeće sipati sodu bikarbonu.
• MASNE MRLJE – Mrlje od masti i ulja sa tkanine se efikasno uklanjaju sodom bikarbonom nanešenom preko prljavštine u tankom sloju.
• DEZODORISANJE OBUĆE – posuti sodu bikarbonu u tankom sloju po ulošku i ostaviti tokom noći da apsorbuje neprijatne mirise, zatim otresti sadržaj. Pored eliminacije neprijatnih mirisa, soda uklanja i gljivice. Posebno pogodno za pancerice, klizaljke ili cipele za kuglanje.
• PRANJE VEŠA – soda bikarbona pospešuje efekat deterdženta za pranje veša, efikasno ukljanja fleke, neprijatne mirise i vraća belom vešu prvobitnu belinu. Takođe, prevenira stvaranje i taloženje kamenca u veš mašini, obzirom da omekšava vodu. Zahvaljujući visokom pH faktoru koji ima soda rastvorena u vodi, dobro uklanja prljavštinu sa tkanine. Dodati 2 kašike sode bikarbone u pregradak za veš. Ne koristi za svilu i vunu.
• PRIRODNI OMEKŠIVAČ –rastvoriti sodu bikarbonu u vodi i dodati eterično ulje po izboru. Sipati u veš mašinu u pregradak za omekšivač. Ne koristi za vunu i svilu.
• ČIŠĆENJE VEŠ I SUDO MAŠINE – sodu bikarbonu i limuntus sipati u pregradak za prašak, i praznu mašinu uključuti na jedan ciklus pranja željenog program sa visokom temperaturom, kako bi se očistila od kamenca i drugih ostataka pranja.
• USTAJALI MIRISI TERMOSA – napunite termos rastvorom sode bikarbone i ostavite preko noći, a zatim isperite.
• PEPELJARE I DUVANSKI DIM – soda bikarbona je apsorber neprijatnih mirisa. Može se sipati u pepeljaru kako bi se eliminisao nepriatan miris opušaka. Takođe, pepeljare se mogu prati rastvorom sode bikarbone sa ili bez dodatnog sredstva za pranje suđa.
• GRINJE – studija je pokazala da je soda bikarbona veoma efikasna u uklanjanju grinja, delujući inhibitorski na ove parazite. Potrebno je ravnomerno i u tankom sloju sodu bikarbonu naneti na površinu koja je podložna grinjama (tepisi, jogi dušeci, jastuci, plišane igračke), ostaviti da deluje a zatim je usisati ili istresti.
• KUPATILO – sve površine u kupatilu mogu se održavati sodom bikarbonom. Može se naneti na vlažnu krpu ili sunđer, a za izuzetno zaprljane površine, može se primeniti blago abrazivna pastu (četvrtina vode i tri četvrtine sode bikarbone). Važno je napomenuti da iako ne uklonite temeljno sve ostatke ove paste, oni nisu štetni po zdravlje. Pored toga što ovakav način čišćenja ukljanja gljivice, takođe eliminiše neprijatne mirise i kamenac. Obzirom na visoku pH vrednost sode bikarbone rastvorene u vodi, odlično prevenira taloženje kamenca na sanitarne i keramičke površine.
• NAMEŠTAJ I TEPISI – soda bikarbona je veoma efikasna u osvežavanju tkanina na nameštaju, tepiha, staza, itisona. Takođe, odlično apsorbuje neprijatne fabričke mirise novog nameštaja. Posuti sodu bikarbonu u tankom sloju na celu površinu i ostaviti da deluje tokom noći. Ujutru usisati. Sa tkanina svetlih boja, nanošenjem paste od sode (1 deo sode bikarbone, 3 dela vode) i blagim trljanjem, mogu se ukloniti fleke ili mrlje.
• ČIŠĆENJE PEGLE – zagrejati peglu umereno, zatim isključiti iz struje. Na vlažnu mikrofiber krpu naneti par kašika sode, a zatim izglancati toplu ploču pegle. Krpu isprati i ukloniti ostatke sa pegle.
• ČIŠĆENJE SREBRNINE – za poliranje srebrnine, sodu bikarbonu naneti na vlažana sunđer ili pamučnu krpu i nežno polirati, zatim isprati i osušiti. Za dodatni sjaj, potopiti srebrninu u posudu sa mlakom vodom, staviti aluminijumsku foliju i par kašika sode bikarbone i soli (kašika na litar vode) i ostaviti da odstoji oko sat vremena. Nakon toga, isprati i osušiti.
• NEPRIJATNI MIRISI U ORMANIMA I CIPELARNICIMA – mogu se apsorbovati sipanjem sode bikarbone u plastičnu posud na način da što veća površina može da ih apsorbuje.