Za bolju čistoću predmeta koje koriste deca:
• PRANJE FLAŠICA - kako bi izbegli korišćenje klasičnih hemijskih sredstava za pranje suđa, na sunđer naneti sodu bikarbonu i oprati flašiću. Na ovaj način se izbegava kontaminacija hemijskim agensima i intenzivnim mirisima i smanjuje se količinu kamenca u flašici. Isti metod može se primenjivati i u pranju pribora za jelo, posudica, plastičnih portikli.
• USTAJALI MIRISI FLAŠICA –Za uklanjanje zaostalih mirisa iz flašica, potopiti ih u mlaku vodu u kojoj je rastvoreno par kašika sode bikarbone i ostaviti da odstoje. Nakon toga, flašice isprati.
• ČIŠĆENJE KADICE – za uklanjanje kamenca, nečistoća ili neprijatnih mirisa sa kadice za bebe, bez korišćenja visokokoncentrovanih hemijskih sredstava za čišćenje, koristiti prirodnu pastu od sode. Napravite blago abrazivnu pastu za ribanje (četvrtina vode i tri četvrtine sode bikarbone) kojom ćete očistit kadicu za bebe. Važno je napomenuti da iako ne uklonite temeljno sve ostatke ove paste, oni nisu štetni po zdravlje. Pored toga ovakav način čišćenja ukljanja gljivice.
• OSIP – napravite kupku za bebu dodavanjem par kašika sode bikarbone u mlaku vodu. Soda deluje umirujuće i antigljivično na kožu, čineći je mekom i temeljno čistom.
• SVRAB KOD UJEDA – soda bikarbona veoma efikasno i brza otklanja svrab izazvan ujedom insekta. Malu količinu sode pomešati sa vodom da se dobije pasta gustine kreme i naneti na mesto ujeda.
• GRINJE – studija je pokazala da je soda bikarbona veoma efikasna u uklanjanju grinja, delujući inhibitorski na ove parazite. Potrebno je ravnomerno i u tankom sloju sodu bikarbonu naneti na površinu koja je podložna grinjama (tepih na kome se dete igra, dušek u krevecu, jastuk, plišane igračke), ostaviti da deluje a zatim je usisati ili istresti.
• PRANJE IGRAČAKA – kako bi bili sigurni da su igračke Vaše bebe čiste, a istovremeno izbegli korišćenje agresivnih hemijskih sredstava za čišćenje zbog eventualnih alergijskih reakcija, igračke operite u rastvoru sode bikarbone.
• PRANJE VEŠA – soda bikarbona pospešuje efekat deterdženta za pranje veš i vraća belom vešu prvobitnu belinu. Dodati 2 kašike sode bikarbone u pregradak za veš, a količinu praška svesti na minimum. Ne koristi za svilu i vunu.
• PRIRODNI OMEKŠIVAČ –rastvoriti sodu bikarbonu u vodi i dodati eterično ulje po izboru. Sipati u veš mašinu u pregradak za omekšivač. Ne koristi za vunu i svilu. Za bebe u prvimmesecima života, možete koristiti opciju bez dodavanja eteričnog ulja.
• PRANJE PELENA – najpre namočite platnene ili bambus pelene u rastvor sode bikarbone pre pranja u veš mašini, kako bi efikasnije uklonili nečistoće i pospešili efikasnost deterdženta.
• PRIPREMA GRUDI ZA PODOJ – blagim rastvorom sode bikarbone i vode oprati grudi pre podaja. Na taj način se smanjuje verovatnoća pucanja bradavica i stvaraju se optimalni higijenski uslovi da se bebi na jeziku ne bi stvarale gljivice u vidu beličastih naslaga na jeziku.
• DEZODARANS ZA DOJILJE – kako bi izbegli korišćenje šteštnih agenasa, hemikalija, aluminijuma koji se veoma brzo apsorbuju preko pazušne regije i mlečnih žlezda, preporučuje se korišćenje naturalnih dezodoransa bez intenzivnih aroma. Mešanjem sode bikarbone sa malom količinom hladno ceđenog ulja po izboru (suncokretovo, kokosovo, olje argana ili jojobe) i vode dobija se prirodni dezodorans bez mirisa. Pripiremljena količina može se čuvati u kutijici sa poklopcem. Ako se smesa osuši od dužeg stajanja, dodati malo vode.
• FABRIČKI MIRISI AUTO SEDIŠTA I KOLICA – da bi ih uklonili, posuti sodu bikarbonu po tkanini ostaviti da deluje 15ak minuta (a može i preko noći), zatiom očetkati ili usisati.